קבוצות רכישה

 
 


מהי קבוצת רכישה?

קבוצת רכישה מייצגת התארגנות של מספר אנשים החוברים יחד לשם בנייה ורכישת בית למגורים. קבוצת רכישה הינה אלטרנטיביה קונבנציונאלית וכדאית יותר לרכישת דירה או לבניית ביית.

מהן היתרונות ברכישת דירה באמצעות קבוצת רכישה?

 • חסכון בעלויות - על ידי קניית דירה באמצעות קבוצת רכישה ניתן לחסוך בסביבות עשרים אחוז ממחיר אותה דירה, היות שהוצאות כגון: מימון הפרויקט, שיווק הפרויקט ורווח יזמי אינן קיימות, מדובר בחסכון של כ- 20-25% מעלות הדירה.
 • חסכון בעלויות בנייה באמצעות קבלן - בפרויקט באמצעות רכישה מקבלן, הקבלן הוא זה שאחראי לרכישת הקרקע, להשגת היתרי הבנייה, לתכנון ולתשלום האגרות וההיטלים, בנוסף למימון הבנייה. כאשר מדובר על קבוצת רכישה: הקבלן הוא המבצע בלבד, דבר החוסך בעלויות למתארגנים.
 • חסכון בעלויות המס - בקבוצת רכישה, תשלום המס הוא על מרכיב הקרקע בלבד ולא על מלוא מחיר הדירה הכולל גם את רווחיו של הקבלן, אשר מגלם עלויות אלה במחיר הדירה, עלויות הבנייה והאגרות.
 • חיסכון במע"מ - רכישת קרקע מגורים פרטית להבדיל מרכישת דירה מקבלן איננה מחויבת במע"מ - 15.5% על עלות הקרקע.
 •  השפעה ומעורבות על אופי ותכנון הדירה- כאשר רוכשים דירה בקבוצת רכישה ניתן להתקרב ככל האפשר לטעמכם האישי ולבנות את הבית כראות עיניכם. זאת, בניגוד לרכישת דירה מוכנה שעיצובה ועיצוב הבניין כולו מוכתבים על ידי הקבלן.
 • באמצעות קבוצת רכישה יש אפשרות לבחור את השכנים -  שיטה זו פועלת בדרך כלל על דרך "חבר מביא חבר" דבר שמבטיח שכנות הומוגנית אשר אמורה להיות הרמונית יותר היות והשכנים לעתיד מוסכמים אחד על השני.

תהליך רכישת דירה באמצעות קבוצת רכישה

 1. החברה המארגנת והמשווקת את קבוצת הרכישה מזהה קרקע בעל פוטנציאל גבוה, קרקע זו תהייה בדרך כלל במיקום אטרקטיבי ומבוקש.
 2. החברה מנהלת מו"מ מול בעל הקרקע לרכישת זכויות הבנייה על הקרקע באמצעות אופצייה לרכישת הקרקע תוך פרק זמן המוסכם על שני הצדדים.
 3. החברה מתחילה לפעול לשם איתור קבוצת הרוכשים אשר ירכיבו את קבוצת הרכישה של אותה קרקע, הלכה למעשה, כל רוכש קונה דירה/דירות מתוך תוכנית המתאר המתוכננת לאותה עסקה נדלנית.
 4. כל אחד מהרוכשים חותם על הסכם שיתוף בו הם מצהירים על כוונתם לרכוש את המקרקעין ואת יחידת הדיור העתידה להבנות עליו.
 5. החברה המשווקת מחוייבת ללוות את משתתפי הקבוצה בהוצאת מכרז לקבלנים ואנשי מקצוע, לבצע פיקוח ותיאום של הפרויקט, ולייצג את חברי הקבוצה את הרוכשים אל מול הקבלן.

  קבוצת ישראל שיווק ויזמות נדל"ן  הינה חברה בעלת ניסיון רב בייזום, ניהול ושיווק קבוצות רכישה. לפרטים נוספים צרו קשר.
  תמ"א 38